ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ПРАЦІ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ - АЛЬТЕРНАТИВИ НЕМАЄ

Дата: 26.08.2020 08:45

Незважаючи на роз’яснення в засобах масової інформації та вимоги діючого законодавства, оформлення трудових відносин з найманими працівниками належним чином на сьогодні є серйозною проблемою.

Ухиляючись від оформлення трудових відносин з найманими працівниками, роботодавець позбавляє їх права на основну та додаткову відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу, на допомогу по безробіттю, на соціальні гарантії, встановлені колективним договором, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та пенсійне забезпечення.

Погоджуючись на «тіньову» зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики, пов’язані з захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин:

1) вимагатимуть працювати понад норму, а то і без вихідних без додаткової оплати праці;

2) не буде гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплат, надбавок та інших заохочувальних виплат);

3) не буде ніяких соціальних гарантій, передбачених для працівника;

4) не буде права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;

5) не буде права на оплату тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

6) не буде права на достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов’язана з шкідливими умовами праці);

7) не буде права на охорону праці;

8) не буде права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, та, як наслідок – на отримання страхових виплат у разі травмувань чи профзахворювань;

9) працівник не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу;

10) відсутність офіційних доходів може бути підставою для відмови у призначенні різного виду допомог та субсидій.

Легалізація заробітної плати актуальна з двох причин:

1) збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в т.ч. до Пенсійного фонду України;

2) соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.

Хотілося б звернутися до осіб, які отримують зарплату в “конверті” , що офіційно вони вважаються непрацюючими. Їм не зараховується страховий стаж, а відповідно: вони не будуть одержувати пенсію по віку; їх можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій; у них немає права на відпустку, права на оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, права не працювати у вихідний та святковий день, права на охорону праці, права на соціальне страхування.

Наголошуємо на тому, що роботодавців, які використовують найману працю повинні легалізувати трудові відносини відповідно до чинного законодавства та вживати всіх заходів щодо виплати заробітної плати своїм працівникам не нижче рівня законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати та у строки, встановлені чинним законодавством.

Виплата заробітної плати у «конвертах» – тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні, так і кожному з нас.

Тому, відділ соціаільного захисту Новоуспенівської сільської ради Веселівського району Запорізькій області закликає до підвищення соціальної свідомості як суб’єктів господарської діяльності, так і самих найманих працівників.

Відділ соціального захисту  Новоуспенівської сільської ради