Новоуспенівська громада

Запорізька область, Мелітопольський район

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» в дії!

Дата: 13.09.2019 09:00
Кількість переглядів: 170

Фото без опису

Постановою Верховного Суду по справі № 638/17813/18  від 05.07.2019 викладено правову позицію стосовновидачіобмежувальногоприписуз метою уникнення у майбутньомудомашньогонасильства у будь-якомупрояві,обґрунтованозаборону особи протягоммісяцяперебувати у місціпроживанняпозивача.

Основним нормативно-правовим актом, якийрегулюєспірніправовідносини, є Закон України «Про запобігання та протидіюдомашньомунасильству». Цей Закон визначаєорганізаційно-правові засади запобігання та протидіїдомашньомунасильству, основнінапрямиреалізаціїдержавноїполітики у сферізапобігання та протидіїдомашньомунасильству, спрямовані на захист прав та інтересівосіб, якіпостраждаливід такого насильства.

Згідно з пунктами 3, 4, 14 та 17 частинипершоїстатті 1 Закону України «Про запобігання та протидіюдомашньомунасильству»домашнєнасильство - цедіяння (діїабобездіяльність) фізичного, сексуального, психологічногоабоекономічногонасильства, щовчиняються в сім`їчи в межах місцяпроживанняабоміж родичами, абоміжколишнімчитеперішнімподружжям, абоміжіншими особами, якіспільнопроживають (проживали) однієюсім`єю, але не перебувають (не перебували) у родиннихвідносинахчи у шлюбіміж собою, незалежновід того, чипроживає (проживала) особа, яка вчинила домашнєнасильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Економічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.

Фізичне насильство - це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Відповіднодо пункту 2 частинипершої статті 24 Закону України «Про запобігання та протидіюдомашньомунасильству» до спеціальнихзаходівщодопротидіїдомашньомунасильствуналежитьобмежувальнийприписстосовнокривдника.

За пунктом 7 частинипершої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидіюдомашньомунасильству» обмежувальнийприписстосовнокривдника - цевстановлений у судовому порядку західтимчасовогообмеження прав чипокладенняобов`язків на особу, яка вчинила домашнєнасильство, спрямований на забезпеченнябезпекипостраждалої особи.

Згідно з частиною третьою статті 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.

У пункті 9 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що оцінка ризиків - це оцінювання вірогідності продовження чи повторного вчинення домашнього насильства, настання тяжких або особливо тяжких наслідків його вчинення, а також смерті постраждалої особи.

Згідно з пунктом 3 частини першоїстатті 350-4 ЦПК України у заяві про видачу обмежувального припису повинно бути зазначено обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису, та докази, що їх підтверджують (за наявності).

Прокоп`єва Н.В. зазначала, що особа відносно неї вчиняє домашнє, фізичне, економічне психологічне насильство, а саме: ображає, принижує її перед сином, знущається, наносить тілесні ушкодження.

Відповідно до частинипершоїстатті 350-6 ЦПК Українирозглянувшизаяву про видачуобмежувальногоприпису, суд ухвалюєрішення про задоволення заяви або про відмову в їїзадоволенні.

Законом України «Про запобігання та протидіюдомашньомунасильству»визначено, щовидачаобмежувальногоприпису є заходом впливу на кривдника, якийможевживатисялише в інтересахпостраждалихосіб та уразінастанняпевнихфакторів та ризиків.

Суди дійшли правильного висновку, що в сім`ївиникаютьконфліктніситуації. Саме з метою уникнення у майбутньомудомашньогонасильства у будь-якомупрояві судом обґрунтовано заборонено особіпротягоммісяцяперебувати у місціпроживанняпозивача.

 

Відділ із соціальної роботи

 

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь