Безоплатна правова допомога

Дата: 25.11.2019 10:29

Безоплатна правова допомога – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел.

Право кожного громадянина на отримання професійної правничої допомоги закріплено статтею 59 Конституції України.

Законом України «Про безоплатну правову допомогу» визначено порядок надання безоплатної первинної правової допомоги та безоплатної вторинної правової допомоги, вони є різними, як за своєю формою і змістом, так і за способом реалізації.

Безоплатна первинна правова допомога охоплює:

-надання правової інформації;

-надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

-складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

-надання допомоги в забезпеченні доступу осіб до вторинної правової допомоги та медіації.

На отримання такої допомоги має право кожен, тож звернутися за наданням зазначеної допомоги мають право не лише громадяни України, а й іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, тобто усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Безоплатна вторинна правова допомога полягає у наданні таких правових послуг як захист, здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складення документів процесуального характеру.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають лише окремі категорії осіб, визначені Законом, з урахуванням двох критеріїв – критерію малозабезпеченості та належності до тих категорій осіб, для яких законами вже закріплено право на безоплатну правову допомогу.

Для отримання відповіді, роз’яснення чи довідкової інформації можна звернутись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 1545, яка працює у цілодобовому режимі та безкоштовна з номерів мобільних телефонів.

Для осіб з порушенням слуху працює урядова «гаряча лінія» за допомогою Skype-зв’язку під таким іменем: Урядова гаряча лінія 1545-1; Урядова гаряча лінія 1545-2; Урядова гаряча лінія 1545-3.

Для підприємців діє «гаряча лінія» за номером: 0-800-503-045.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

В.о. начальника відділу організаційної

роботи, документування та контролю

Головного територіального управління

юстиції у Запорізькій області                                                М.П.Савчук