Мелітопольське управління фіскальної служби у Запорізькій області інформує

Дата: 16.01.2019 11:31

Отримали іноземний дохід – подайте податковудекларацію про майновий стан і доходи

З 1 січня 2019 року розпочалася кампанія декларуваннядоходів, отриманих  фізичними особами у2018 році.

Під час кампанії декларування податкові декларації промайновий стан і доходи подають громадяни, які зобов’язані декларувати своїдоходи, а також особи, які мають право добровільно подати декларацію длязастосування права на податкову знижку.

Фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як зджерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платниками податку надоходи фізичних осіб.

У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуванихдоходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річногооподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний податирічну податкову декларацію з оподаткуванням такої суми за ставкою 18%.

Також зазначений дохід є об'єктом оподаткуваннявійськовим збором за ставкою 1,5%.

Отже, платник податку, що отримує іноземні доходи,зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваногодоходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року,а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.

Податкова декларація про майновий стан і доходи подаєтьсяза формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.2015 N 859 (у редакції від  06.06.2017 N 556) до 1 травня 2019 року.

При цьому, згідно з нормами міжнародних договорів, згодана обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку можезменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених закордоном.

Сума такого зменшення визначається у річній податковійдекларації.

Для отримання права на зарахування податків та зборів,сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державногооргану країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справлятитакий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базута/або об'єкт оподаткування.

Така довідка підлягає легалізації у відповідній країні,відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше непередбачено чинними міжнародними договорами України.

Зазначена норма передбачена п.13.5 ст. 13, пп. 162.1.1ст. 162, п.п 170.11.1, п.п. 170.11.2  ст.170, пп. 1.2 п. 16 1 пп. 10 розд. XX Податкового кодексу.

Зміни до Інструкції щодо заповнення податкової деклараціїпро майновий стан і доходи

Наказом МФУ від 01.11.2018 № 866 затверджено зміни доІнструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи,затвердженій наказом МФУ від 02.10.2015 р. № 859 (у редакції від 06.06.2017№556).

Наказ № 866 набирає чинності з дня, наступного за днемйого опублікування (опублікований в Офіційному віснику України № 97 від18.12.2018)

Так, в  Інструкції щодо заповненняподаткової декларації про майновий стан і доходи, уточнено, що в декларації досуми податкової знижки включають витрати сплачені платником податку на користьвітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної(професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуттявідповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першогоступеня споріднення.

Така зміна обумовлена, що Законом України від 03.07.2018 N 2477-VIII"Про внесення змін до Податкового кодексу України" розширено переліквитрат, дозволених до включення до податкової знижки.

Також усунена неточність, що стосувалася заповнення рядка 3 додатка Ф1 додекларації.

Нарахували заробітну плату одинокійматері.

Який розмір соціальної пільгизастосовувати в 2019 році?

Платник податку, який є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) абоопікуном, піклувальником, має право на податкову соціальну пільгу у розмірі150% суми пільги, яка визначена п.п. 169.1.1 ст. 169 Податкового кодексу урозрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

У 2019 році її розмір становить 1440,75грн.(960, 50 грн. х 150%)

При цьому, податкова соціальнапільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податкупротягом звітного податкового місяця як заробітна плата, якщо його розмір неперевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючогодля працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4та округленого до найближчих 10 грн.

У 2019 році розмір заробітної плати,що дає право на податкову соціальну пільгу, становить – 2690грн. (прожитковиймінімум на працездатну особу  1921 грн. х1,4).

Граничний розмір доходу, який даєправо на отримання податкової соціальної пільги самотній матері визначається якдобуток суми, визначеної п.п. 169.4.1 ст. 169 Податкового кодексу (тобто суми,що дає право на застосування податкової соціальної пільги) та відповідноїкількості дітей (у 2018 році 2690 грн. х кількість дітей до 18 років).

Отже, у 2019 році самотня мати має право на застосування податковоїсоціальної пільги в сумі 1440,75 грн. у розрахунку на кожну дитину віком до 18років, за умови дотримання норми, зазначеної п.п. 169.4.1 ст. 169 Податкового кодексу(заробітна плата не перевищує 2690 грн.).

Платник податку зазначає про такеправо у заяві про застосування пільги, до якої додає відповідні підтверднідокументи.

Перелік таких документів та порядокїх подання визначено постановою КМУ «Про затвердження Порядку поданнядокументів для застосування податкової соціальної пільги» від 29.12.2010 №1227.

Зазначена норма визначена п.п. 169.1.3; п.п. 169.4.1 ст. 169 Податковогокодексу України.